Tipy a Novinky – Archív

Le Potager na Chateau Herálec

Le Potager na zámku Chateau Herálec – zahrada, kde vládne zelenina

Přijďte na zámek Chateau Herálec, Boutique Hotel & Spa by L’OCCITANE a nechte se inspirovat šarmem okrasné zeleninové zahrady ve stylu francouzské zahrady Le Potager. Zahrady, kde vládne zelenina, ovoce a spousta voňavých bylinek.

S postupující sezónou se na zámeckých záhonech každoročně střídá na čtyřicet druhů rostlin, které sami pěstujeme v bio kvalitě. Každý den v létě sbíráme spoustu voňavých bylinek, které vytváří nejenom okrasné lemy záhonů, ale dodávají i výbornou chuť pokrmům v našem menu dle ročního období, které je vždy plné vitality a osvěžení. Pro každé období klademe velký důraz na čerstvost a na produkty od místních farmářů, které jsou kvalitní a prověřené.

Kuchaři se s naším zahradníkem o vše starají, od zasetí semínka až po finální úpravu na Vašem talíři, naše pokrmy tak mají osobitost a kouzlo.  Jsme hrdí, že můžeme říci – toto je připravené z naší zámecké zeleninové zahrádky…

Zámecké zahradní houpačky

Zámek Chateau Herálec na celé léto ovládnou zahradní houpačky

Chcete zažít to pravé léto plné pohody a relaxu? Chybí Vám pocit svobody a odpočinku? Rádi lenošíte? Přijďte na zámek Chateau Herálec a nechte se celé léto unášet na vlnách naprostého klidu v našich zahradních houpačkách. Nejenom zámecké nádvoří, ale i náš rozlehlý park jsme pro Vás vybavili nepřeberným množstvím houpaček různých barev, které jsou symbolem léta, pohody a krásného počasí. Stačí jen málo a své bezstarostné chvíle můžete strávit uprostřed poklidné přírody s knihou v ruce nebo si jen tak lenošit celý den a jemně se houpat pod korunami našich staletých stromů. Užívejte si plnými doušky krásných a nezapomenutelných momentů na zámku Chateau Herálec…

Hodina Země

Zámek Chateau Herálec se pravidelně noří do tmy v rámci akce Hodina Země

I zámek Chateau Herálec se pravidelně v březnu na 1 hodinu celý ponoří do černočerné vysočinské tmy, a to v rámci mezinárodního happeningu Hodina Země . Spoluúčast vyjadřujeme nejenom omezením venkovního osvětlení, ale také zhasnutím a ztlumením interiérových světel ve všech prostorách zámku. Zapálením desítek svíček jsme pro naše hosty v zámecké restauraci Honoria vytvořili opakovaně jedinečnou a neopakovatelnou atmosféru, která dokonale umocnila zážitek z podávaných lahodných pokrmů.

Tímto jednouchým, leč viditelným činem, chceme vyjádřit, že i my se připojujeme ke společnému projevu a budoucnost naší planety nám není lhostejná.

Zámecké krby

Zámecké krby

Přemýšleli jsme, jak našim hostům ještě více zpříjemnit pobyt na zámku, a tak se zrodila myšlenka, vybavit nejkrásnější zámecká apartmá krby. Pečlivě jsme vybírali, porovnávali a po dlouhém rozhodování zvolili krásné designové krby od firem Planika a Vauni. Věříme, že světlo a hřejivé teplo živého ohně dotvoří kouzelnou romantickou atmosféru a umocní nádherný zážitek z pobytu na našem zámku. Doplnili jsme tak nynější zámecký krb v knihovně, živený poleny z pokácených stromů ze zámeckého parku a krby, které svými veselými plameny proteplovali atmosféru ve vstupní hale, zámeckých jídelnác a v našem wellness a Spa by L’Occitane. Nyní tedy Chateau Herálec disponuje dohromady až 15 krby!

Fešáci na zámku

Fešáci na zámku Chateau Herálec

Oblíbená motoristická relace TV Prima si opětovně zvolila Chateau Herálec pro test automobilů Rolls-Royce, tentokrát provětrali v zámeckém parku a po okolitých romantických cestách lemovaných letitými alejemi důstojný Wraith a sportovní Phantom Coupe. Není to nádhera?

Chlupatá kniha

CHLUPATÁ KNIHA NA ZÁMKU CHATEAU HERÁLEC

Již na samém počátku bylo jasné, že zámek Chateau Herálec bude jedinečným a výjimečným hotelem, také proto, že si svůj pobyt u nás můžete dopřát společně se svým chlupatým čtyřnohým členem rodiny. Na uvítanou od nás dostane lahodný pamlsek a vlastní heboučkou osušku na osušení mokrých ťapek a kožíšku po příjemné procházce naším parkem, který je přímo stvořený pro jejich hravé dovádění. Jako dárek na rozloučenou si od nás odnese překvapení v podobě výtečného pamlsku i s receptem.

Na počest našich chlupatých hostů, kterých si velmi vážíme a rádi je na zámku vždy přivítáme, vznikla tato jedinečná „chlupatá kniha“, kterou pro svoji výjimečnost nikde v jiném hotelu nenajdete. Připravili jsme přehlídku všech pejsků, kteří k nám na zámek zavítali a užili si příjemný zámecký pobyt, i s noblesou.

Zámecké herbárium

Zámecké herbárium

Herbárium, místo kde za starých časů lékárníci sušili čerstvě natrhané byliny, naleznete nově také na Chateau Herálec v krásných prostorách Wellness & Spa by L’Occitane. Chováme úctu a obdiv k tradicím našich předků a tímto místem bychom Vám rádi přiblížili, v čem spočívá kouzlo voňavých bylin z našeho zámeckého parku. Bylinky mícháme dle přání klientů, mezi nejoblíbenější určitě patří kompozice levandule a mateřídoušky s přídavkem máty. Ve sbírce máme také medvědí česnek, tymián, majoránku, šalvěj,… Provoněná je díky speciální zámecké směsi také naše bylinková sauna.

Možná si ještě vzpomenete na svá školní léta, kdy jste na hodiny přírodopisu sbírali léčivé byliny, opatrně je vkládali mezi listy knížky, a když se zatěžkané horou dalších knih po několika dnech usušily a vylisovaly, s napětím jste rostlinky odkryli a nalepili na čisté stránky nového herbáře. A přesně takový herbář jsme pro Vás vytvořili i my. Velká kniha s květinkami a bylinkami, které vyrostly v zámeckém parku, nyní zaujímá důstojné místo v našem herbáriu. Nechte se inspirovat!

Spa by L’OCCITANE

První Spa by L’OCCITANE v České republice  na Chateau Herálec!

Náš zámecký hotel Chateau Herálec získal licenci na provozování prvního Spa by L’OCCITANE v České republice. 

Vysoký standard našich hotelových služeb, neobyčejná atmosféra zámku, který připomíná proslulé francouzské zámky na Loire, naše filozofie relaxu a odpočinku ve spojení s kouzelnou přírodou Vysočiny napomohly k rozhodnutí společnosti L’OCCITANE udělit nám licenci na provozování tohoto unikátního wellness&spa konceptu. Naše zámecké L’OCCITANE Spa je zárukou nezapomenutelného zážitku, jaký byste zažili také v originálním Spa L’Occitane v domovském 5hvězdičkovém hotelu Couvent des Minimes v Provence. Nechte si své tělo a duši hýčkat v luxusním prostředí našeho zámku jedinečnou přírodní kosmetikou L’OCCITANE v té nejvyšší kvalitě.

„Ten pocit se nedá popsat, musí se zažít…“

Domácí med z Herálce

Vynikajíci chutný domácí med z Herálce

Do zámecké dárkové kolekce Garden Collection přibyla chutná novinka – domácí med z Herálce od pana Brabence. Už celá desetiletí jej vyrábí s láskou a vášní, i proto je tak dobrý. A protože s ním sdílíme vášeň pro chutné a zdravé věci, zařadili jsme jej do naší kolekce Chateau Heralec Garden. Každý rok  nás pan Brabenec potěší skvělým jarním pastovaným medem, skvělý je i med  z druhého sběru. A protože se včelky pásly v nedalekých lesích, jde o pravý lesní med. Med podáváme také při zámecké snídani, přidáváme jej do zámeckých limonád nebo k výtečnému čaji. Nechte si chutnat!

Zámecká hvězdárna

Zámecká hvězdárna na Chateau Herálec

Naši hosté mohou navštívit zámeckou hvězdárnu, která se nachází v té nejvyšší věžičce, jež se málem dotýká hvězd na jižní straně zámku. Vstup do hvězdárny se nachází v jižním „andělském“ křídle. Hned za dveřmi Vás čeká schodiště, po kterém vystoupáte do malé, ale útulné věžičky, odkud se Vám za jasného počasí naskytne výhled na černočernou vysočinskou oblohu posetou miliony zářících hvězd. Ve hvězdárně na Vás čeká dalekohled a hvězdná mapa. V zimních měsících doporučujeme teplé oblečení a pro zahřátí i svařené víno.

Pokud budete mít zájem navštívit zámeckou hvězdárnu, prosím, kontaktujte naši recepci a domluvte si termín návštěvy.

Větší luxus u Trčků a v Solmsu

Ještě větší luxus u Trčků a v Solmsu

Pro naše hosty, kteří si vyberou největší zámecké apartmány, jsme připravili malé překvapení. Pro ještě větší osobní pohodlí, a určitě i pro radost, jsme královské apartmá Pánů Trčků z Lípy a prezidentské apartmá Pánů ze Solmsu vybavili osobní vinotékou. I když jsme výběr zajímavých bílých a červených vín realizovali sami, každý z hostů těchto výjimečných apartmánů může obsah své vinotéky přizpůsobit svému osobnímu vkusu a volbě a svá oblíbená vína mít tak stále k dispozici. Nechte se inspirovat!

Průvodce parkem

Zázračná cesta parkem Chateau Herálec

Objevte s námi přírodní zázraky anglického parku, který obklopuje zámecký hotel v Herálci. Na Vaši procházku parkem Vám zapůjčíme našeho překrásného tištěného průvodce, který Vám přiblíží druhovou pestrost, i další zajímavosti parku Chateau Herálec. Je jich opravdu spousta. Nechte se okouzlit sametem listí červeného buku, naslouchejte stříbrnému větru, který čechrá koruny staletých velikánů. Historická podoba parku Chateau Herálec je dobře zdokumentována oproti jiným parkům. Dochovaly se historické mapy – císařské otisky z 18. století a dobový plán zámeckého parku se zřetelnou cestní sítí z 19. století. Park, vyjma parteru před hlavním průčelím zámku byl volně řešený, dnes obklopuje budovu ze všech stran. Až do 2. poloviny 19. století se však severně a severozápadně od ní nacházelo nezbytné hospodářské zázemí. V parku stojí socha sv. Agasia z 1. poloviny 18. století. Věříme, že nás nadále střeží a chrání před nemocemi.

Tipy zámecké paní

Inspirujte se tipy přímo od zámecké paní

Na naší webové stránce v sekci ZÁŽITKY jsme zavedli novou rubriku “TIPY ZÁMECKÉ PANÍ“. Příznivcům Chateau Herálec, a našim hostům, v ní budeme přinášet nejaktuálnější tipy a zajímavosti z okolí zámku, atraktivní místa regionu a nezapomenutelné výlety, na kterých ochutnáte vůně a chutě nádherného kraje Vysočina. Jde o nejžhavější novinky a „objevy“, které pro Vás zámecká paní vyhledává na dobrodružných toulkách se svými dětmi. Aktuálně jsou to například tipy na návštěvu MODROTISKOVÉ DÍLNY DANZINGER, ROZHLEDNY V BOHDANEČI a FARMY V ÚHOŘILCE. A nové tipy budou stále přibývat. Určitě si rubriku „TIPY ZÁMECKÉ PANÍ“ v sekci ZÁŽITKY nenechte ujít!

Více informací naleznete na stránce Tipy zámecké paní

Historická cesta zámkem

Historická cesta zámkem

Zveme Vás na historickou cestu romantickým hotelem Chateau Herálec. Tuto malou knížečku o historii i současnosti našeho překrásného zámku uprostřed Vysočiny najdou všichni naši hosté ve svých pokojích a toto útlé dílko je zajímavým způsobem provede celým zámkem. Vše jsme připravili už pro naše první návštěvníky v rámci Dne otevřených dveří v létě 2011 ještě před samotným otevřením hotelu. Jak velká byla zvědavost Čechů, které historie zajímá a hodnotili i zdařilost samotné rekonstrukce, ilustruje i počet návštěvníků: v den otevřených dveří zavítalo na Chateau Herálec neuvěřitelných 3.300 lidí!

Malou knížečku si můžete přečíst u šálku čaje ve svém prostorném zámeckém apartmá, anebo ji chytit do rukou a jít se projít a číst si o tom, že v Síni předků pod klenbami stávaly koňské stáje už někdy v 17.století. Nález černé kuchyně v sousední místnosti ovšem napovídá, že v pozdějším období v překrásné síni panstvo i hodovalo….Nechte se inspirovat a dozvíte se víc.

Galerie na zámku

Galerie na zámku

Scénografický, tzv. galerijní koncept, který byl uplatněn v interiérech zámeckých prostor a jednotlivých pokojů je zcela unikátní a nemá toho času ve světě srovnání. Vznikl v autorské dílně Ateliéru 3 v úzké spolupráci s Oblastní galerií Vysočiny. Díky svěží mysli jejího ředitele Aleše Seifrta, který této nádherné myšlence instalovat na zámku v Herálci velkoplošné tapety uvěřil, se vše nakonec povedlo. Předlohami tapet se tak staly originály obrazů českých mistrů z depozitů OGV. Z více jak 100 děl jsme si nakonec vybrali 18 předloh, ty jsme ve vysokém rozlišení nafotili, přenesli na tapety a instalovali v pokojích a veřejných prostorách zámku. Kromě jiného jsme se u instalace něco naučili o tom, co dovede určitě pouze tapetářský mistr. Výsledek byl ohromující. Obrazy najednou „promlouvali“, z pláten „vylezla“ technika malíře, krakle na starých olejech jsou v reprodukci tak intenzivní, že máte chuť jednotlivé praskliny projít vlastními prsty… Na tapetě najednou objevíte selku s kozou, obě jsou na originále téměř neviditelné, protože Mánes se věnoval na originále především nádherným starým stromům. Cesta parkem Jana Honsy Vás v pokoji zavede přímo do koupelny, v pokoji U Sázavy najednou pocítíte atmosféru života u řeky v časech minulých – i ta krajina měla jakýsi jiný ráz. Dílo bylo završeno rozhodnutím Oblastní galerie Vysočiny zapůjčit zámeckému hotelu Chateau Herálec i originály instalovaných obrazů. Tak mají všichni možnost nechat se okouzlit nejen velkoplošnými instalacemi, ale i originály a procítit, jak mezi sebou navzájem komunikují… Všechna díla na zámku v pravém slova smyslu promluvila. Přijeďte se i Vy inspirovat….